Kursy walut NBP: USD 3,73 | EUR 4,54 | CHF 4,21 |

Wyszukiwarka
Notes
Zgłoś ofertę
Kalkulator
Kredyty
Artykuły prasowe
Praca
Fachowcy
Kontakt

   

Mieszkania
Domy
Działki
Lokale
Obiekty

Artykuły prasowe

 

 

13.10.09 Rzeczpospolita

Prywatny adres zarządcy w Internecie to za wiele

Renata Krupa-Dąbrowska opisuje problemy dotyczące zbyt szczegółowych danych widniejących w rejestrze zarządców, pośredników i rzeczoznawców prowadzonym przez ministra infrastruktury, a umieszczonym w Internecie (art. 193 ustawy o gospodarce nieruchomościami dokładnie określa, jakie powinny to być dane). Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra infrastruktury z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Po przeanalizowaniu zasadności skarg tych grup zawodowych uznał bowiem, że nie ma powodu, by podawać do publicznej wiadomości informacji dotyczących rodzaju wykształcenia (średnie, wyższe) czy adresu zamieszkania. Rejestr umieszczony w Internecie ma umożliwiać klientom jedynie zweryfikowanie kwalifikacji danego specjalisty.

 

12.10.09 Rzeczpospolita

Zmiany w warunkach technicznych budynków

Renata Krupa-Dąbrowska informuje o kolejnej zmianie w nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który jest aktualnie w trakcie konsultacji społecznych. Mały budynek będzie można dobudować do dużego, czego nie można było robić od 7lipca 2009 r.

Zgodnie z propozycją Ministra Infrastruktury będzie można dobudowywać do siebie budynki o różnych gabarytach, wystarczy, że będą one do siebie przylegały chociaż w jednym punkcie.

 

12.10.09 Gazeta Prawna

Banki wolą negocjować, niż odbierać mieszkania

Agnieszka Bobowska, Daria Stojak  zajęły się tematem egzekucji zadłużonych mieszkań. Okazuje się, że banki rzadko kiedy uciekają się do licytacji zadłużonych nieruchomości. Bardziej opłaca się negocjować z klientem i na przykład zaproponować tzw. wakacje kredytowe – na kilka miesięcy bank zawiesza spłatę, czasami okres ten wynosi nawet sześć miesięcy.  Może to być też elastyczny kredyt hipoteczny, który pozwala kredytobiorcom dostosowywać wysokość rat do swoich bieżących możliwości. Innym rozwiązaniem jest zmiana warunków spłaty kredytu. Warunki te mogą polegać tylko na wydłużeniu okresu spłaty albo na zmianie waluty kredytu.

Jeżeli klienci mają problemy z terminowym spłacaniem kredytu, banki starają się przede wszystkim zawrzeć ugodę. Wszystko dlatego, że  procedura odzyskania pieniędzy przez sprzedanie i zlicytowanie mieszkania jest bardzo skomplikowana, dlatego traktowana jest już jako ostateczność. Bankierzy spokojnie podchodzą do tematu – w Polsce wciąż poziom spłacalności jest bardzo wysoki. Z ostatniego raportu InfoDług, stworzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich, wynika, że aż 95 proc. uczestników obrotu gospodarczego stara się nie zalegać z płatnościami.

 

13.10.09 Rzeczpospolita

Czy wreszcie przełom w reprywatyzacji? – pyta w swoim artykule Łukasz Zalesiński. Okazuje się, że coraz więcej spadkobierców właścicieli ziemskich ma szanse odzyskać dawne majątki. Co prawda ustawy reprywatyzacyjnej, która była jednym ze sztandarowych pomysłów PO, jeszcze nie ma, ale po kilku wygranych przed spadkobierców sprawach, sytuacja rysuje się w coraz jaśniejszych barwach. 

„Dziś o niezgodności konfiskaty z dekretem z 1944 r. orzekają kolejno wojewoda, minister rolnictwa, wreszcie sądy administracyjne. Jednak urzędnicy nierzadko ignorowali decyzje sądów bądź w nieskończoność odwlekali wprowadzenie ich w życie. Spadkobiercy dochodzą też swoich praw w sądach cywilnych. One jednak często zawieszają postępowania, czekając na decyzję ministra.”

 
12.10.09 Życie Warszawy

Mieszkania do wymiany

Monika Górecka-Czuryłło opisuje kolejny pomysł deweloperów na sprzedaż mieszkań – „Stare mieszkanie zmień na większe. Dostaniesz kredyt”. Z ofertą zamiany wyszedł np. Dom Development. Klient, który już ma mieszkanie, zgłasza się do dewelopera i wybiera większe. Następnie jego stare lokum wycenia rzeczoznawca z PKO BP (ten bank współpracuje przy nowym projekcie). Wartość obecnego mieszkania zostaje zaliczona na poczet zdolności kredytowej lokatora, dzięki temu kredyt łatwiej otrzymać.  Atutem programu jest to, że klient sam sprzedaje swoje stare mieszkanie na wolnym rynku.

Inne firmy mają pomysły podobne, tyle że np. firma Ebejot odkupuje mieszkania od swoich klientów.

Do wymiany namawiają również zarządcy domów komunalnych, tyle że lokali większych na mniejsze i chętnych nie brakuje. Czynsze wzrosły tam z 2,4 zł na ok. 6 zł za mkw. 

 

12.10.09 Rzeczpospolita

Jeśli ceny działek spadną, to niewiele

Nie ma zgody co do przyszłości cen działek. Anna Sielanko próbuje analizować wypowiedzi pośredników w tej kwestii. Niektórzy przewidują dalsze spadki cen działek budowlanych  o kilka procent w ciągu roku, inni zakładają wzrost notowań tych nieruchomości.

„Z barometru „Rz” wynika, że średnie ceny terenów pod zabudowę mogą się jeszcze obniżyć do jesieni 2010 r., ale już niewiele, bo o 1 – 2 proc. Zwłaszcza jeśli porówna się te zmiany ze spadkiem cen w ostatnim roku, kiedy wynosił on przeciętnie około 13 – 14 proc.”

 

13.10.09 r. Gazeta Wyborcza wydanie lokalne

Budujemy drugą linię metra! Skarga Chińczyków odrzucona

Stołeczna donosi, że nie ma już żadnych przeszkód, żeby podpisać kontrakt z włosko-tureckim konsorcjum wybranym w kwietniu do budowy drugiej linii metra. Dzisiaj odbyła się  ostatnia rozprawa w sprawie odwołania China Overseas Engineering Group dotyczącego przetargu.


13.10.09 r. Gazeta Wyborcza wydanie lokalne

Ratusz sięga do kieszeni warszawiaków

Małgorzata Zubik informuje, że wzrasta opłata domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach oraz w kamienicach, których działki pod budynkami mają status wieczystego użytkowania.

Stawki mogą różnić się od siebie nawet w ramach tej samej dzielnicy. Autorka przytacza przykłady różnic między trzema właścicielami 50-metrowych mieszkań w Śródmieściu: „Ten w domu stojącym na działce o powierzchni 1,1 tys. m kw. przy ul. Zamenhofa zapłaci 700 zł. Inny w budynku przy ul. Piekarskiej zajmującym teren o powierzchni 3,3 tys. m kw. - 1,3 tys. zł. Mieszkaniec kamienicy na ul. Flory - jeszcze więcej, bo 2 tys. zł (choć grunt pod kamienicą ma tylko 300 m kw.)”.
Grunt w Śródmieściu zdrożeje najbardziej, ponieważ ostatnia aktualizacja miała miejsce w 1993 r. „Na Pradze po zeszłorocznych podwyżkach właściciel mieszkania przy ul. Jagiellońskiej musi zapłacić 1484 zł zamiast 524 zł. Na Bródnowskiej i Kowieńskiej nowa opłata to 1262 zł (zamiast dotychczasowych blisko 800 zł).” Podwyżki obejmą również wybrane domy na Woli i Mokotowie.

Autorka artykułu podaje sposób, jak tych opłat uniknąć. Jest to zamiana użytkowania wieczystego na własność, gdzie można skorzystać z bonifikaty 60-proc. od opłaty za przekształcenie. Radni uchwalili też 1 proc. zniżki za każdy rok użytkowania gruntu. Maksymalnie bonifikata może sięgnąć 95 proc.

 

MATERIAŁ WYKORZYSTANY  Opracowała: Agnieszka Herman (WSPON)

 

 

nieruchomości Wesoła, nieruchomości Stara Miłosna, nieruchomości Mińsk Mazowiecki, nieruchomości Warszawa, developer Warszawa, developer Mińsk Mazowiecki, tanie mieszkania, tanie domy, tanie lokum, tanie Warszawa, kupię Warszawa, sprzedam Warszawa

© 2021 Konstans Nieruchomości . Wszystkie prawa zastrzeżone.